Piec na pellet - jaki kocioł wybrać, co kupić do domu

News

peletPiecyk na pellet może kosztować kilka ale czasami nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto wiedzieć co wybrać i na jakie elementy zwracać uwagę przy kupowaniu, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Jakie kryteria będą najważniejsze.

Podajniki

Kotły, które przeznaczone są do spalania pelletu najczęściej mają automatyczny podajnik i zbiorniki paliwa. Podajniki mają dostarczać paliwo ze zbiornika do paleniska. Można tutaj wybierać albo rozwiązania ślimakowe, albo pneumatyczne. Te ostatnie pozwalają transportować pellet nawet w odległości nawet do kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów. W ten sposób paliwo będzie mogło być magazynowane w dużej odległości od kotłowni. Można spokojnie trzymać je w jednym pomieszczeniu. Warto sobie przygotować większe pomieszczenie na opał, ponieważ będzie można gromadzić większe zapasy na cały okres grzewczy w tym okresie, gdy cena będzie niska.

Głównie piece jednofunkcyjne

W większości mamy obecnie kotły, które mają charakter urządzeń jednofunkcyjnych. Zasilają one wyłącznie instalację grzewczą. By dało się przygotowywać wodę do mycia trzeba jeszcze dodać osobny zasobnik. Obecnie rzadko spotyka się kotły, które mają taki zasobnik wbudowany. Moc kotła Raczej nie ma sensu kupowanie kotła z większą mocą niż ta, która obliczona została w projekcie. Przez większość czasu będzie i tak pracował z mocą nominalną mniejszą niż maksymalna. Wtedy osiągnie najlepszą sprawność. W ten sposób zużycie będzie mniejsze i w atmosferze pojawiać się będzie mniej zanieczyszczeń, które w okresie spalania będą powstawały. W ofercie producentów mamy także małe kotły, których moc nie jest szczególnie duża.